Ukraine war archive logo
Про проєкт Платформа Надіслати матеріали Партнери Медіа-партнери
UA ENG
Про проєкт Надіслати матеріали Партнери

А р х і в в і й н и

Ми фіксуємо історію війни, яку має знати весь світ

З початку повномасштабної війни українці створюють мільйони відео- та аудіозаписів про те, що відбувається в різних регіонах нашої країни. Кожен відзнятий кадр, кожне голосове повідомлення — це частина нової історії, яку ми творимо разом.

Надіслати відео / аудіо

~3,7млн

завантажених медіафайлів

30 210

власних матеріалів та матеріалів від партнерів

~300+

інтерв’ю зі свідками війни та воєнних злочинів

~4,2млн

файлів з відкритих джерел

1034

каналів автоматично архівуються

~36 000

зареєстрованих подій і потенційних воєнних злочинів

Про проєкт

Архів війни (Ukraine War Archive) – це інформаційна некомерційна платформа, яка об’єднує всі форми цифрових матеріалів, зібраних з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ми каталогізуємо всі матеріали для збереження історії та справедливого представлення подій у правовому та публічному дискурсах.

Чому важливо

Війна Росії проти України є найбільш задокументованим актом збройної агресії в історії. Щоб ці матеріали могли бути використані в кримінальних судах, журналістських розслідуваннях, наукових та мистецьких роботах, їх необхідно фахово збирати та зберігати. Саме тому Архів організований за сучасною методологією. Це забезпечує надійне збереження матеріалів та ефективний пошук.

Хто ми?

Архів війни заснований у березні 2022 року спільною командою ГО «Докудейз» та Infoscope.

ГО «Докудейз» – українська організація, яка проводить найбільший у Східній Європі фестиваль документального кіно про права людини – Docudays UA.

Infoscope – британська некомерційна організація, яка займається розробкою і впровадженням технологічних рішень для архівування та аналізу даних.

У команді Архіву працює 50 постійних фахівців та фахівчинь, а також волонтерів і волонтерок.

Матеріали архіву

Ми збираємо матеріали, які висвітлюють опір цивільного населення агресору, руйнування, насилля та інші злочини, здійснені російською армією на території України. А також матеріали про життя й побут під час війни, евакуацію, перебування у бомбосховищах та інший досвід українців/-ок.

Частиною Архіву війни є записані нашою командою інтерв’ю з очевидцями воєнних подій. Ми постійно шукаємо людей, які готові особисто розповісти нам свої історії війни. Якщо ваш будинок було пошкоджено чи розграбовано російськими військами, ви мусили евакуюватися з рідного міста через обстріли, перед вашими очима вчиняли насилля над цивільними громадянами, будь ласка, зв’яжіться з нами. Ми працюємо над тим, аби зібрані в інтерв’ю свідчення могли бути використані у судових процесах для покарання винних.

Наша мета

  • Створити об’єднану базу даних цифрових матеріалів і зареєстрованих фактів воєнних злочинів проти України, зібраних у загальний каталог із залученням широкої мережі українських та іноземних партнерів.
  • Зробити архів зручним та ефективним інструментом пошуку та аналізу матеріалів про повномасштабну війну РФ проти України.
  • Забезпечити довгострокове надійне збереження матеріалів та інформації.
  • Сприяти захисту від дезінформації та боротьбі з російською пропагандою.
  • Сприяти правосуддю та досягненню справедливості для народу України.
  • Зберегти історію спротиву українського народу для майбутнього і захистити від можливих маніпуляцій.

Також ми збираємо:

  • Щоденні події та реєструємо потенційні воєнні злочини.
  • Аудіо, відео та фото матеріали з відкритих джерел.
  • Інформацію про розташування російських військових підрозділів.
  • Матеріали опублікованих досліджень і розслідувань.
  • Базу російської пропаганди та розвитку проросійських наративів.

Як працює Архів

Ми розробили платформу для обробки та архівування даних зі зручними інтерфейсами пошуку, аналізу й адміністрування.

Всі матеріали аналізує та описує команда тегувальників Архіву, використовуючи спеціально розроблений список ключових слів та категорій. Крім цього, матеріали транскрибуються та перекладаються англійською мовою.

Архів війни – непублічний ресурс. Доступ до нього можна отримати після бекграунд-чеку та авторизації. Інформація в Архіві має три рівні доступу до матеріалів. Це забезпечує захист персональних даних і чутливої інформації. Архів існує у кількох копіях. Доступ до платформи регулюється протоколами та інструментами кібербезпеки.

Ми розробили модель обробки даних для зіставлення та перехресних посилань, що дає можливість знайти якісні й кількісні зв’язки між усіма матеріалами Архіву. Платформа дозволяє сортувати матеріали за ключовими словами та кількістю збігів, обирати пріоритети для подальшого дослідження.

Користувачі можуть створювати власні колекції з відібраних матеріалів та експортувати їх для зовнішнього використання.

Надіслати матеріали

Якщо ви надсилаєте матеріали з комп’ютера, найзручніше зробити це через форму на сайті.

Завантажити

Якщо завантажуєте відео / аудіо з мобільного, скористайтесь нашим телеграм-ботом.

відкрити телеграм

Якщо ви хочете залити великий обсяг даних (20 ГБ і більше), напишіть нам про це на пошту.

Написати нам

Аби розповісти нам свою історію з війни, будь ласка, заповніть форму й наша команда зв’яжеться з вами.

Дати інтерв’ю

Співавтори та партнери

ГО «Докудейз»

Сприяє дотриманню та захисту прав і свобод людини, утверджує розуміння людської гідності як найвищої цінності, підвищує рівень громадянської активності в Україні, сприяє розвитку документального кіно. Досягає своєї мети через інструменти Міжнародного та Мандрівного фестивалів Docudays UA, DOCU/КЛУБ, онлайн-кінотеатр DOCUSPACE тощо.

На сторінку організації

Infoscope

Неприбуткова організація, заснована українцями у Великобританії. Допомагає правозахисникам ефективно використовувати цифрові медіа та документацію у їхній боротьбі за правосуддя. Розробляє та надає інструменти та методологію для аналізу і довгострокового збереження даних.

На сторінку організації

БО «Фонд милосердя та здоров’я»

Здійснює благодійну, правозахисну та правоосвітню діяльність в інтересах українського суспільства. Сприяє зміцненню почуття людської гідності, захисту громадських інтересів, поширює знання про захист прав людини, здійснення принципів верховенства права і демократії в Україні, пропагує ідеї гуманізму та милосердя.

На сторінку організації

Медіаплатформа «Вгору»

Незалежне громадсько-політичне видання. Єдине в Херсонській області, яке самотужки проводить і публікує журналістські розслідування на суспільно важливі теми. Зокрема, надає увагу питанням прозорості та підзвітності міської влади, використанню місцевих бюджетів, ефективності роботи судових органів.

На сторінку організації

УГСПЛ

Найбільша асоціація правозахисних організацій України. Сприяє розвитку гуманного суспільства, що базується на повазі до людського життя, гідності та гармонійних стосунків між людиною, державою і природою через створення платформи для співпраці між членами Спілки та іншими учасниками/-цями правозахисного руху.

На сторінку організації

Ukraїner

Це спільнота та організація, що з 2016 року досліджує Україну та український контекст, розповідає історії українцям/-кам, а також транслює їх у світ у перекладі десятками мов. З моменту повномасштабного російського вторгнення Ukraїner почав мовити про війну та подолання катастроф, спричинених окупаційними військами.

На сторінку організації

Освітній дім прав людини в Чернігові

Громадська спілка 13 українських правозахисних організацій. А також є частиною Міжнародної мережі домів прав людини, що об’єднує 16 Домів прав людини в 11 країнах світу. Організація документує воєнні злочини з березня 2022 року. Місія – захист та просування прав людини шляхом розвитку консолідуючого освітнього простору.

На сторінку організації

Кінодопомога

Ініціатива українських кіноматографістів/-ок, які об’єдналися разом для спротиву російській агресії на культурному фронті. Зокрема, аби задокументувати події і долі українців під час народної війни України проти росії.

ГО «Центр громадянських свобод»

Один із провідних акторів в Україні, який впливає на формування громадської думки та державної політики, підтримує розвиток громадянського активізму, а також бере активну участь у міжнародних мережах та солідарних діях з просування прав людини в регіоні ОБСЄ.

На сторінку організації

Український свідок

Документальний проєкт, покликаний зберегти пам'ять про сьогоднішні події в Україні та не дати ворогу переписати нашу історію. Це хроніки українського протистояння російській агресії з моменту повномасштабного вторгнення, що документують нову історичну епоху України. Проєкт має довіру серед військових на фронті та створює ексклюзивні фото та відеоматеріали.

На сторінку проєкту

Суспільне

Національна суспільна телерадіокомпанія України, до якої входять 2 загальнонаціональні телеканали, 3 загальнонаціональні радіоканали, 24 регіональні мовники, 36 сайтів і понад 100 сторінок у соцмережах. Місія – надавати українському суспільству правдиву та збалансовану інформацію, сприяти громадському діалогу та розвитку української мови та культури.

На сторінку компанії

Hromadske

Незалежний проєкт українських журналістів/-ок, створений на початку Революції гідності.. Фішка медіа – якісна репортажистика й сторітелінг. Журналіст(к)и розповідають документальні історії та показують спеціальні сюжети з місць або подій, які побачили на власні очі.

На сторінку медіа

Національний музей Голодомору-геноциду

Музей є центром вшанування мільйонів українців, знищених комуністичним тоталітарним режимом під час Голодомору. Розуміючи важливість збору свідчень про геноцид, Музей Голодомору займається пошуком жертв і свідків російської окупації та воєнних злочинів, скоєних російськими військами на території України з 24 лютого 2022 року.

На сторінку медіа

Восток SOS

Громадська ініціатива, яка надає всебічну допомогу постраждалим від збройного конфлікту і ВПО, сприяє демократичним трансформаціям та затвердженню цінностей прав людини в Україні. Були однією з перших волонтерських ініціатив, активісти якої стали надавати допомогу постраждалим від військової агресії на сході країни та в Криму

На сторінку медіа

Цукр

Онлайн-журнал, що розповідає про людей та речі, які роблять Суми місцем сили. Цукр заснований у 2019 році громадською організацією «Місто розумних», яка у 2023 році була перейменована в ГО «Цукр» у зв'язку з зосередженістю на медійній складовій роботи організації.

На сторінку медіа
Previous slide Previous slide Previous slide
Next slide Next slide Next slide

Проєкт фінансується благодійними організаціями та громадськими пожертвуваннями, а також pro bono внесками наших волонтерів.

За підтримки

Медіапартнери

Як ми зберігаємо персональні дані, та як використовуємо надані матеріали.

Маєте запитання чи пропозиції? Будь ласка, напишіть нам на info@ukrainewararchive.org.

Дизайн: Анастасія Денисенко, Даша Подольцева