Стати користувачем
Архів війни – закрита від стороннього ока платформа, ми надаємо доступ лише веріфікованим користувачам. Щоб отримати доступ, необхідно заповнити анкету, але попередньо ознайомтеся із розповсюдженими питаннями.
-
Які матеріали можна знайти в Архіві?
Ми зберігаємо інтерв'ю з людьми, які стали свідками окупації, воєнних злочинів та інших актів російської агресії. Наші колеги завантажують, також, матеріали зі своїх експедицій, звітів, висвітлення наслідків атак. Наші партнери завантажують, також, матеріали зі своїх експедицій, репортажі та інші матеріали з наслідками атак.
-
Хто може отримати доступ?
Дослідники, журналісти, кінематографісти та інші зацікавлені сторони, які можуть обґрунтувати зацікавлення до нашого проєкту.
-
Як отримати доступ до Архіву?
Вам потрібно заповнити гугл форму та погодитись із Користувацькою Угодою. Після заповнення форми наша команда проводитиме процес перевірки. Наприкінці ви можете отримати електронний лист з верифікацією вашого доступу до бази даних Архіву.
-
Як відбувається верифікація користувача?
На основі заповнених у формі даних, ми перевіряємо ваші попередні та теперішні проєкти, та оцінюємо репутаційні ризики., щоб упевнитися у співпадінні цінностей.
-
Що відбувається, якщо користувач не проходить верифікацію?
Ми повідомляємо про відмову у доступі. Потенційний користувач може повторно звертатися за наданням доступу.
-
Чи потрібно мені сплачувати якісь внески, щоб отримати доступ до Архіву?
Ні, користування Архівом безкоштовне.
-
Чи можна отримати матеріали з архіву без користувацького акаунту?
Ні, такої можливості немає.
-
Чи є певні обмеження щодо використання Архіву?
Користуватися акаунтом доступу до Архіву може лише одна особа. Якщо кілька представників одного проєкту хочуть користуватися доступом до Архіву, кожен/-а має заповнити анкету-заявку окремо. Контент Архіву не можна копіювати, відтворювати, публічно демонструвати матеріали без отримання окремого дозволу (ліцензії) на такі дії від Організації та/або Постачальника контенту. Також, користувачу забороняється здійснювати запис екрана, що відобразить Матеріал/його частину, робити скріншоти (знімки екрана) чи будь-яким іншим чином здійснювати фото-, аудіо-, відео- фіксацію Матеріалу/його частини, незалежно від мети такої фіксації. Ці правила передбачаються Користувацькою Угодою.
-
Куди я можу звернутися, якщо не знаю, як користуватися Архівом?
При погодженні вашої заявки на доступ, наша команда підтримки звернеться до вас за емейлом з інструкціями для встановлення необхідних програм та правилами користування Архівом. Також, ви можете залишати питання для команди підтримки через пошту inna@ukrainewararchive.org
-
Чи обмежений мій доступ до бази даних Архіву у часі?
Так. Ми надаємо доступ на термін, визначений тривалістю вашого дослідницького проєкту.
-
Чи можна повторно отримати доступ до бази даних Архіву після того, як період дослідження завершився?
За потреби ми можемо продовжити період доступу перед його закінченням. Напишіть нам на пошту команди підтримки inna@ukrainewararchive.org
-
Чи можна попросити команду видалити мій обліковий запис з Архіву?
Звісно. Ми видалимо ваш обліковий запис за вашим запитом.
-
Чи можу я втратити доступ до Архіву назавжди?
Ви можете втратити доступ лише у випадку порушення Користувацької Угоди.
-
На яких умовах можна використовувати знайдені матеріали?
Ми надаємо перевагу дослідникам архіву, не працюємо як сток матеріалів, та розглядаємо пропозиції на вивантаження матеріалу в індивідуальному порядку – case by case. Ви можете використовувати їх у своєму дослідженні.
-
Чи можна вивантажувати знайдені матеріали з Архіву?
За загальним правилом ми не пропонуємо такої опції, проте ми можемо розглянути запит в індивідуальному порядку, виходячи з мети та цілей вашого проєкту. Ми заохочуємо вас завантажувати власні матеріали, щоб акумулювати дані про повномасштабне вторгнення в одному місці.
-
Що робити, якщо я хочу передати власні матеріали у Архів?
Детальніше про це ви можете дізнатися на сторінці “Надіслати фото та відео”
-
Чи є Архів безпечним місцем для надсилання власних матеріалів?
Наша команда працює над цим у кількох напрямках: ми покращуємо нашу інфраструктуру, перевіряємо запити користувачів та обмежуємо доступ до бази даних відповідно до періоду дослідження користувачів. Крім того, ми анонімізуємо дані та постійно працюємо над мінімізацією непотрібних даних до збору.