FAQ
-
Що таке воєнні злочини?
Воєнні злочини — це порушення законів і звичаїв війни, визначених міжнародними конвенціями та договорами. До переліку воєнних злочинів відносяться:
- поранення чи вбивство цивільних осіб;
- катування, фізичне насилля, згвалтування, нелюдське поводження чи позбавлення волі;
- насилля щодо медичного персоналу;
- використання цивільних для прикриття військових (живі щити);
- депортації та незаконне переміщення населення;
- примушування громадян до участі у військових діях проти власної держави;
- пошкодження або знищення цивільної інфраструктури, а також пограбування цивільного населення;
- знищення культурних та освітніх закладів;
- пошкодження/знищення культових споруд (храмів, мечетей, синагог тощо);
- відмова чи позбавлення доступу до медичної допомоги;
- умисне нанесення ударів по персоналу, транспорту, обладнанню пов'язаному з наданням гуманітарної допомоги.
-
Хто побачить моє свідчення?
У першу чергу – це вирішувати вам. Ми співпрацюємо як з правоохоронними органами України і Європи, так і з митцями, дослідниками, кінематографістами.
Із кожним окремим свідком/-кинею ми підписуємо угоду, де людина, яка дає інтерв'ю може вказати, кому саме будуть доступні відео. Крім того, ви також можете зазначити, яка саме інформація з відео може бути доступна тим чи іншим групам.
Наприклад, ви можете обрати, що відео з вашим зображенням і голосом може бути доступне правоохоронним органам і правозахисним організаціям, а для митців буде доступна лише інформація з інтерв'ю, але без зображення і вашого голосу.
-
Як саме проходить процес інтерв'ювання і що для цього потрібно?
Наші інтерв'ю – це детальний портрет людини та її досвіду життя під час війни.
Ми починаємо кожне інтерв'ю з питання “Як ви зустріли 24 лютого 2022 року” і з тієї точки поступово рухаємось по хронології. Окремо зупиняємось на фактах воєнних злочинів і розпитуємо деталі про кожну ситуацію.
Тож, в середньому, таке інтерв'ю триває 1,5-2 години. Також, для того щоб підкріпити розповідь додатковими матеріалами, ми просимо свідків додавати власні фото- і відео- матеріали.
Усі інтервю ми пишемо на відеокамери і диктофони. Ми можемо проводити запис як у нас в офісі, так і приїхати в місце, де вам буде зручніше.
-
Хто може стати Партнером Архіву війни?
Ми запрошуємо до співпраці правозахисні організації, медіа, журналістів, OSINT-спільноти, а також кожну та кожного, хто документує російсько-українську війну. Окрім того, ми відкриті до співпраці з українськими та міжнародними інституціями - правоохоронцями та розслідувачами, представниками влади, моніторинговими місіями, які можуть використати матеріали з користю для своєї діяльності.
-
Архів війни збирає тільки результати документування ймовірних воєнних злочинів?
Ні. «Архів війни» збирає матеріали, які висвітлюють, зокрема, але не виключно, життя й побут українців під час воєнних дій внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України після 24.02.2022, опір цивільного населення агресору, героїзм українців, евакуацію чи досвід перебування в бомбосховищах, руйнування, насилля, інші злочини, здійснені російською армією, створеними чи підтриманими нею збройними угрупованнями, на території України, інші матеріали, які, на думку їх авторів/ок, важливі. Перевага надається оригінальним (первинним) незмонтованим Матеріалам.
-
Чи зберігаються у Архіві війни метадані файлів?
Так, Архів війни дозволяє зберігати метадані. При аналізі та опрацюванні матеріалів первинні файли не зазнають змін.
-
В Архів війни можна передавати тільки відео?
Ні, Архів війни збирає файли будь-якого формату та розміру. Це можуть бути відео, фото, аудіо, тексти, звіти, дайджести, інші форми аналітики.
-
Чи переходять авторські права на матеріали до Архіву війни (ГО Докуйдез чи Infoscope)?
Ні, авторські права лишаються у правовласника (партнера). Ми не купуємо та не продаємо права на матеріали. Партнер самостійно визначає, який рівень доступу його матеріали матимуть в Архіві війни - тобто, чи зможуть бачити його інші користувачі, чи лише опис цього файлу.
-
Як партнери передають файли у Архів війни?
На вибір партнера - можна завантажувати файли самостійно у Архів зі спеціально створеного акаунту, або ж можна їх передати нашому(ій) співробітнику/-ці на жорсткому диску, чи відкривши доступ до хмарного сховища, або ж переслати онлайн, якщо об’єм файлів дозволяє це зробити.
-
Що відбувається із переданими файлами у Архіві війни?
Для кожного файлу створюється окрема картка. Наша команда аналітиків/-инь опрацьовує та тегує (позначає) кожен файл за списком із понад 400 ключових слів та окремо, - за класифікацією воєнних злочинів згідно зі ст. 8 Римського статуту.
-
Чи позначається у Архіві війни власник матеріалу (партнер)?
Так. Для кожного файлу створюється картка. На картці позначається правовласник матеріалу?
-
Чи дозволяє Архів війни завантажити з нього матеріали?
Ні, усі матеріали в Архіві війни доступні користувачам лише для перегляду.
-
Доступ до Архіву війни та матеріалів у ньому має будь-хто?
Ні, доступ до Архіву війни отримують лише авторизовані користувачі, кожна та кожен з яких проходять попередню ретельну верифікацію.
-
Якщо хто хоче отримати матеріали партнера для своєї роботи (наприклад - створення фільму, виставки, ведення справи тощо) - що тоді?
До Архіву звертаються різні українські та міжнародні організації, правозахисники, продакшни та індивідуальні кінематографісти з України та з закордону для пошуку матеріалів для своїх проєктів. В цьому випадку ми перевіряємо їх і потім надаємо їм доступ до Архіву війни. За необхідності з`єднуємо їх із партнером для отримання, придбання бажаних матеріалів. Правовласники самі домовляються про умови передачі, які їх задовольнятимуть.
-
Які матеріали можна знайти в Архіві?
Ми зберігаємо інтерв'ю з людьми, які стали свідками окупації, воєнних злочинів та інших актів російської агресії. Наші колеги завантажують, також, матеріали зі своїх експедицій, звітів, висвітлення наслідків атак. Наші партнери завантажують, також, матеріали зі своїх експедицій, репортажі та інші матеріали з наслідками атак.
-
Хто може отримати доступ?
Дослідники, журналісти, кінематографісти та інші зацікавлені сторони, які можуть обґрунтувати зацікавлення до нашого проєкту.
-
Як отримати доступ до Архіву?
Вам потрібно заповнити гугл форму та погодитись із Користувацькою Угодою. Після заповнення форми наша команда проводитиме процес перевірки. Наприкінці ви можете отримати електронний лист з верифікацією вашого доступу до бази даних Архіву.
-
Як відбувається верифікація користувача?
На основі заповнених у формі даних, ми перевіряємо ваші попередні та теперішні проєкти, та оцінюємо репутаційні ризики., щоб упевнитися у співпадінні цінностей.
-
Що відбувається, якщо користувач не проходить верифікацію?
Ми повідомляємо про відмову у доступі. Потенційний користувач може повторно звертатися за наданням доступу.
-
Чи потрібно мені сплачувати якісь внески, щоб отримати доступ до Архіву?
Ні, користування Архівом безкоштовне.
-
Чи можна отримати матеріали з архіву без користувацького акаунту?
Ні, такої можливості немає.
-
Чи є певні обмеження щодо використання Архіву?
Користуватися акаунтом доступу до Архіву може лише одна особа. Якщо кілька представників одного проєкту хочуть користуватися доступом до Архіву, кожен/-а має заповнити анкету-заявку окремо. Контент Архіву не можна копіювати, відтворювати, публічно демонструвати матеріали без отримання окремого дозволу (ліцензії) на такі дії від Організації та/або Постачальника контенту. Також, користувачу забороняється здійснювати запис екрана, що відобразить Матеріал/його частину, робити скріншоти (знімки екрана) чи будь-яким іншим чином здійснювати фото-, аудіо-, відео- фіксацію Матеріалу/його частини, незалежно від мети такої фіксації. Ці правила передбачаються Користувацькою Угодою.
-
Куди я можу звернутися, якщо не знаю, як користуватися Архівом?
При погодженні вашої заявки на доступ, наша команда підтримки звернеться до вас за емейлом з інструкціями для встановлення необхідних програм та правилами користування Архівом. Також, ви можете залишати питання для команди підтримки через пошту inna@ukrainewararchive.org
-
Чи обмежений мій доступ до бази даних Архіву у часі?
Так. Ми надаємо доступ на термін, визначений тривалістю вашого дослідницького проєкту.
-
Чи можна повторно отримати доступ до бази даних Архіву після того, як період дослідження завершився?
За потреби ми можемо продовжити період доступу перед його закінченням. Напишіть нам на пошту команди підтримки inna@ukrainewararchive.org
-
Чи можна попросити команду видалити мій обліковий запис з Архіву?
Звісно. Ми видалимо ваш обліковий запис за вашим запитом.
-
Чи можу я втратити доступ до Архіву назавжди?
Ви можете втратити доступ лише у випадку порушення Користувацької Угоди.
-
На яких умовах можна використовувати знайдені матеріали?
Ми надаємо перевагу дослідникам архіву, не працюємо як сток матеріалів, та розглядаємо пропозиції на вивантаження матеріалу в індивідуальному порядку – case by case. Ви можете використовувати їх у своєму дослідженні.
-
Чи можна вивантажувати знайдені матеріали з Архіву?
За загальним правилом ми не пропонуємо такої опції, проте ми можемо розглянути запит в індивідуальному порядку, виходячи з мети та цілей вашого проєкту. Ми заохочуємо вас завантажувати власні матеріали, щоб акумулювати дані про повномасштабне вторгнення в одному місці.
-
Що робити, якщо я хочу передати власні матеріали у Архів?
Детальніше про це ви можете дізнатися на сторінці “Надіслати фото та відео”
-
Чи є Архів безпечним місцем для надсилання власних матеріалів?
Наша команда працює над цим у кількох напрямках: ми покращуємо нашу інфраструктуру, перевіряємо запити користувачів та обмежуємо доступ до бази даних відповідно до періоду дослідження користувачів. Крім того, ми анонімізуємо дані та постійно працюємо над мінімізацією непотрібних даних до збору.